Welkom op VoetbalPortaal

Wil je ook meepraten over het Turks voetbal en al het andere voetbal in de wereld?

Registreer je dan volledig gratis en doe mee!

Ik wil lid worden

Regaib Kandili

Discussie in 'Algemeen Blogs' gestart door bastro, 24 mei 2012.

1. bastro

bastro
    Expand Collapse
    Galatasaraylı

Lid geworden:
    8 september 2008
    Leuk Bevonden:
    720

2. bastro

bastro
    Expand Collapse
    Galatasaraylı

Lid geworden:
    8 september 2008
    Leuk Bevonden:
    720
    Kandiliniz mubarek olsun..

3. Hasan

Hasan
    Expand Collapse
    SarıKırmızı
    Galatasaraylı

Lid geworden:
    9 augustus 2010
    Leuk Bevonden:
    3.040
    Fav. clubs:
    Galatasaray
    Fav. speler:
    Hakan Şükür
    Regaib kandiliniz mubarek olsun...

4. Florya

Florya
    Expand Collapse
    Swiss Guard
    Moderator

Lid geworden:
    8 september 2006
    Leuk Bevonden:
    3.925
    Regaib gecesi üç aylarin ilki olan Recep ayinin birinci gecesidir. Bu gecede mevlam müminlere ragibetler yapar. Yapilan dualar kesinlikle kabul olur, hürmet edenlerin günahlarini affeder ve her türlü yapilan ibadetlere(oruç, sadaka) sayisiz sevap verilir.

Ilgili hadiseler:

(Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin, çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.) [Deylemi]

(Receb'in ilk Cuma gecesini [Regaib gecesini] ihya edene, kabir azabı yapılmaz. Duaları kabul edilir.) [S. Ebediyye]

(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Şaban’ın 15. gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gecesi.) [İ. Asakir]

Herkesin kandili mübarek olsun.

5. Turkoglu

Turkoglu
    Expand Collapse
    Galatasaraylı

Lid geworden:
    7 februari 2007
    Leuk Bevonden:
    196
    Ustekki post bir cok acidan celiskidir. Dua ve ibadet kavramlari ici bosaktilmis sekilde kullanilmistir. Dua derken ne kast edilmektedir? Her yil ozel gunlerde filistinliler icin dua edilmektedir, filistinin durumu halen ortada. Burda sorulmasi gereken soru dua nedir ve dua nasil yapilir.. ibadet kavramida genis kitle tarafindan yanis taninmaktadir; ibadet belirli zamanlarda, belirli vakitlerde yapilan/uygulanan seymidir? Mesela oruc gibi? Yoksa daha kapsamli bisey midir?

Hadislerin icerisindede celiskiler vardir. Kuran bize cok net bir dille kafirleri cehenneme ve muminleri cennetle odullendirecegini soyluyor. Cehennemle azat etmekte neyin nesi oluyor? Gunahi cok olan muslumanlar icin 'Once cehennem sonra cennet' mantik kabul etmez. Bu soyleyis [censored][censored][censored][censored][censored][censored]lerden gelme bir soyleyistir.

Insanoglu atalarin dinine degil rabbinin dinine siginmalidir; Peygamber ve halifeler hic kandil kutlamis mi? Bu soruyu sordunuz mu hic kendinize..

6. Florya

Florya
    Expand Collapse
    Swiss Guard
    Moderator

Lid geworden:
    8 september 2006
    Leuk Bevonden:
    3.925
    Ik gebruik de term 'correct' al lang niet meer wanneer het aankomt bij de islam. Alles is zodanig gedecentraliseerd dat niks zwart op wit is. Zovele stromingen en strekkingen, de een leest een a als een b de ander als een c of een d.

Zelf heb ik er zo in de tijd een opzoekingswerk over gedaan omdat die vraag me wel vaker gesteld werd. Ik heb zo mijn conclusies.

Een yasin lezen kan nooit kwaad, ik maak er dus geen big deal van.

7. Serkan

Serkan
    Expand Collapse
    Galatasaraylı

Lid geworden:
    11 juni 2011
    Leuk Bevonden:
    2.877
    Kandiliniz mubarek olsun..

8. Turkoglu

Turkoglu
    Expand Collapse
    Galatasaraylı

Lid geworden:
    7 februari 2007
    Leuk Bevonden:
    196
    Kardes, senin soyledigin ve okudugun sekille yasin okumak nekadar dogrudur? Millet yasin deyip tutturmus, niye ki? Kuranin indirilis amaci nedir? Tutturmusuz inat eder gibi Kurani arabca okuyoruz, neymis sevabi cokmus. Islam sevap makinesimi? Kuran yasamak, dogrulari hayata gecirmek, adalet ve huzur icinde yasamak icin indirilmistir.. biz kurani hayata gecirmek icin degil, sirf sevap icin, atalarimizdan boyle gordugumuz icin, sirf okumak icin okuyoruz. Oyle degilse niye kuranin mealini okumuyoruz, niye kurani arabca okuyup duruyoruz. Bu kurana zulmetmektir, haksizliktir.

Bu nedenle kuran okullarin egitim sistemi eksik kalmaktadir. Bir cocuk icin sadece arabca ogretmek yetmez, oyle yapiliyorsa bu o sahislarin sorumlulugun bilincinde olmadigini ifade eder.

9. Florya

Florya
    Expand Collapse
    Swiss Guard
    Moderator

Lid geworden:
    8 september 2006
    Leuk Bevonden:
    3.925
    Ben yasini okumak istersem okurum kardes degilmi?
    Maneviyat ve iman tazeliyorum. Okumak istedigim icin okuyorum, bize yazilanlari ogrenmek icin okuyorum, ölmüslerimin hayrina okuyorum. Anlamak icinde Arapca okuyorum. Ustelik cuma gecesi herzaman onemli. Neyden rahatsiz oldunuz?

Birakin kim ne yaparsa yapsin arkadas, kim neye inanirsa inansin. Ama hep yazilarinizda baskalarini öküz yerine koymayi es gecin.

10. ultrAsGS

ultrAsGS
    Expand Collapse
    Jeugdspeler

Lid geworden:
    24 oktober 2009
    Leuk Bevonden:
    12
    Herkesin regaib kandili mubarek olsun.

11. Meteej

Meteej
    Expand Collapse
    Fenerbahçeli

Lid geworden:
    1 juni 2006
    Leuk Bevonden:
    781
    Fav. clubs:
    Fenerbahçe S.K.
    Sen herkessin.. Kandiliniz mubarek olsun..

12. Turkoglu

Turkoglu
    Expand Collapse
    Galatasaraylı

Lid geworden:
    7 februari 2007
    Leuk Bevonden:
    196
    Okumani kimse engellemiyor kardes. Oku, ama okudugun sey sana faydan olsun.
    Kuran'in oluler icin hic bir faydasi yoktur, Kur'an yasayan insanlar icin indirilmistir. Bizim millet her olunun arkasindan yasin veyahut fatiha okur, halbuki fatiha'nin manasina baksalar 'ne alaka simdi' derler.. atalarinin dinini gormus, olaylara yuzeysel bakan yurdumun insani..

Birak kim yaparsa yapsin olmuyor iste, herkes kendi bildigini okuyacaksa bir ummet olmak imkansizdir. Herkes kendi istedigine inanabilir, bu dogru, fakat hakki tavsiye edip kotulugu yasaklamakta muslumana verilen tavsiyedir, bu tavsiye bizzat kuran'da gecmektedir.

Amacim kimseyi okuz yerine koymak degil, asla.. amacim Kurani gerektigi gibi hayata gecirmektir ve bu hususta yoldaslar edinmektir..

Hakkini helal et

13. Florya

Florya
    Expand Collapse
    Swiss Guard
    Moderator

Lid geworden:
    8 september 2006
    Leuk Bevonden:
    3.925
    Kuran okumak kotuluk degildir.

14. Florya

Florya
    Expand Collapse
    Swiss Guard
    Moderator

Lid geworden:
    8 september 2006
    Leuk Bevonden:
    3.925
    Ibadet etmenin neresi kötülüktür?

Hiçkimse kesip atmiyor, konusacaksak adam gibi konusalim sayin Seyz.

Bizim camide kandil geceleri programlar olur, ilahiler okunur vs vs. Ben böyle büyüdüm böyle gördüm, kitaplari okudugumdada yanlis birsey yapmadigimi düsünüyorum. Hocalarada sordugumda ayni cevabi aldim.

Ben ibadetimi yapiyorsam iyiside kötüsüde benim üstüme.

Uyari yapacaksak ibadet yapilmasi gereken günde yapmayana yapalim, tersi degil.

Buda bu konuda son yazim; bu mevzularda tartisma bu platformda adam gibi sonuç bulmaz zaten.

15. Florya

Florya
    Expand Collapse
    Swiss Guard
    Moderator

Lid geworden:
    8 september 2006
    Leuk Bevonden:
    3.925
    Olmaz diyorum çünkü ne baskasi beni bir futbol forumunda bu mevzu hakkindaki fikrimi degistirebilir nede ben baskasinin fikrini degistirmek için emek harcarim. Dogru platform degil. Böyle seyler oturup konusularak halledilir. Ki eger kendi fikrini iletirken karsindakini kaale aldigin vakit severim böyle sohbetleri ve baska bir yerdede yapmaya açigim.

Sana ve Turkogluna katkiniz için tesekkür, kandil sayanlarinda yeniden kandillerinin mübarek olmasini dileyip bu konuyu burada kapatiyorum Seyz izninle.

16. Arslan

Arslan
    Expand Collapse
    Galatasaraylı

Lid geworden:
    12 januari 2006
    Leuk Bevonden:
    4.054
    Turkoglu kardes bilirsin fazla dinle isim olmaz ancak senin yazdiklarini cok mantikli buldugumu da belirtmek isterim. Hollandalilar Incil'i Hollandaca okurlar, Almanlar Almanca da, anlayacagin her ukus kutsal kitabini kendi dilende okurken biz ulusca arapcaya endekslenmis vaziyetteyiz. Sonucta ne okuduklarini bilmeyen Kuran kurslarina takilan milyonlarca genc var. Buda zaten akp zihniyetin istedigi degilmidir?

Neyse, herkesin kutsal gününü kutlarim

17. Meteej

Meteej
    Expand Collapse
    Fenerbahçeli

Lid geworden:
    1 juni 2006
    Leuk Bevonden:
    781
    Fav. clubs:
    Fenerbahçe S.K.
    Din konularina fazla inmeyin, herkes kendi istedigi sekilde okur yasar yasatir yasamaz, bize ne.

18. Surgun

Surgun
    Expand Collapse
    Fenerbahçeli

Lid geworden:
    16 mei 2006
    Leuk Bevonden:
    155
    gerizekali turkcesi de var merak etme

19. bjk4ever

bjk4ever
    Expand Collapse