Welkom op VoetbalPortaal

Wil je ook meepraten over het Turks voetbal en al het andere voetbal in de wereld?

Registreer je dan volledig gratis en doe mee!

Ik wil lid worden

Les Ferdinand

Discussie in 'Voetbal Blogs' gestart door BJKMaster, 15 april 2016.

1. BJKMaster

BJKMaster
    Expand Collapse
    Administrator

Lid geworden:
    10 januari 2006
    Leuk Bevonden:
    1.121
    Fav. clubs:
    Besiktas
    Fav. speler:
    Şifo Mehmet
    Les Ferdinand: ''Beşiktaş'ta iyi futbolculuğu ve adamlığı öğrendim.''
    88-89 sezonda 1 sezon Beşiktaş forması giyen Les Ferdinand, Beşiktaş serüvenini anlattı...

İngiltere'de 6 farklı Premier Lig takımının formasını giyen ve 168 gol atan, 1996 yılında İngiltere'de yılın futbolcusu seçilen Les Ferdinand... Ve ona bu muhteşem kariyerin kapılarını açan Beşiktaş yılları...

Ferdinand 1988-89 sezonda 1 yıllığına kiralık geldiği Beşiktaş formasıyla 24 lig maçında 14 gol attı. Başarılı futbolunun yanı sıra, sempatikliği ile de tribünlerin sevgilisi oldu. Aradan 25 yıl geçmesine rağmen halâ o günleri unutmayan ve her fırsatta sevgiyle yâdeden 'Sir Les', Skysports yazarı Adam Bate'e verdiği röportajda Beşiktaş'ta geçirdiği dönemi anlattı...

BEŞİKTAŞ'A TRANSFER OLMA HİKAYEN NASIL BAŞLADI ?
    O dönem QPR'da oynuyordum. Beşiktaş teknik direktörü Gordon Milne de teknik direktörümüz Jim Smith'in yakın arkadaşıydı. Forvete ihtiyacı olduğunu söylemiş. Jim de deneyim kazanmasını istediği birini, beni önerdi...

Jim Smith bana bu olaydan bahsettiğinde ben hep 'Hı hı, tamam, anlıyorum' modundaydım, transferin gerçekleşeceğini asla düşünmüyordum. O dönemde Türkiye hakkında bildiğim tek şey Geceyarısı Ekspresi (Midnight Express) filmiydi.

Sezon sonuna doğru Gordon Milne antrenmanlara gelmeye başladı. Birkaç defa kendisiyle konuşma fırsatı buldum. Söyledikleri, anlattıkları hoşuma gitti. Kariyerimin santra vuruşunu yapmam gerektiğini düşündüm ve Beşiktaş'a gittim. Benim Beşiktaş'la olan hikayem de böylece başlamış oldu...

KİRALIK OLMASINA RAĞMEN GENÇ BİR FUTBOLCU İÇİN ZOR BİR KARAR DEĞİL MİYDİ ?

Zor bir karardı. Ama profesyonel bir futbolcu olmak istiyorsam -ki istiyordum- bu kararı almak zorundaydım. Türkiye'deki dönemime 'çıraklık' dönemimmiş gibi bakıyorum.

ORAYA GİTTİĞİNDE İLK İZLENİMLERİN NELERDİ ? KÜLTÜR ŞOKU YAŞADIN MI ?
    Evet. Kesinlikle. Büyüdüğüm yerde de yoksul ile zengin sınıflar arasında fark vardı ama o dönemin Türkiye'sinde, bu fark benim alışık olduğumdan daha fazlaydı. Yaşam tarzım değişti. Ülkenin bir kesimi Müslümandı bu yüzden kendimi buna adapte etmek zorundaydım. 21 yaşında, yalnız başıma Türkiye'ye gittim. Bu yüzden evet, başlarda biraz kültür şoku yaşadım.

Ama şunu söylemeliyim ki, Türkiye'deki insanlar beni inanılmaz bir şekilde iyi karşıladı ve harika zaman geçirdim. Harika bir deneyimdi. Bu deneyimim bana nasıl bir profesyonel futbolcu olacağımı ve aynı zamanda nasıl 'adam' olacağımı öğretti. Yalnız başımaydım ve hızlı bir şekilde büyümek zorundaydım...

ORADAKİ FUTBOLU NASIL BULDUN ?
    QPR'da yedek kulübesinden gelip oynadığım birkaç maç olmuştu ama A takımın bir parçası olmadığımı hep biliyordum. QPR'da kalsaydım reserv takımda birkaç yüz kişinin önünde oynayacaktım ama Türkiye'ye gidersem 35.000 taraftarın önünde oynayacaktım...
    Ben her zaman futbolun İngiltere'de 1 numaralı spor olduğunu düşünüyordum ama Beşiktaş'a gittiğimde taraftarların ne kadar tutkulu, ateşli ve fanatik olabileceğini orada gördüm.

O DÖNEME DAİR HATIRLADIĞIN DİKKAT ÇEKİCİ BİR ANIN VAR MI ?
    Açılış töreniydi sanırım veya başka bir şey, tam net hatırlamıyorum. Sahanın kenarında kurban kesiyorlardı sonra da sana gökyüzüne atman için bir güvercin veriyorlardı. Bana verdikleri güvercini havaya fırlattığımda yere düştü. Bir daha fırlattım yine aynı şey oldu. Güvercin kanatlarını çırpmaya çalışıyordu ama o kadar uzun süre tutsak kalmış ki yapamadı. Bir an için ilk günümde linç edileceğimi düşündüm ! Neyse ki ufak bir yaşlı adam geldi de güvercinin kanatlarını açtı. Bir daha fırlattım ve güvercin bu sefer uçtu. Büyük alkış aldım...

TÜRKİYE'DE GEÇİRDİĞİN ZAMANIN SENİ DAHA İYİ BİR FUTBOLCU YAPTIĞINA İNANIYOR MUSUN ?
    İngiltere'ye daha iyi bir futbolcu, daha iyi bir adam ve mesleğini daha iyi anlayan bir profesyonel olarak döndüğümü düşünüyorum.

BEŞİKTAŞ'TA KALMA ŞANSIN VAR MIYDI ?
    Beşiktaş beni takımda tutmak istedi. Ancak ben Beşiktaş'ta oynarken QPR'da da bir takım değişiklikler olmuştu. Jim Smith takımdan ayrılmış, teknik direktörlük koltuğuna Trevor Francis getirilmişti.

Bu yüzden ben ve Gordon Milne İngiltere'ye dönüp, Francis'i Türkiye'de kalmama izin vermesi için ikna etmeye çalıştık. Türkiye'de harika bir dönem geçirmiştim ve bunu tekrar yaşamak istiyordum. Ama QPR yönetimi beni satmama kararı aldı. Bu yüzden geri dönmek zorundaydım... Hikayenin sonrasını biliyorsun zaten...

O ZAMAN HİÇ PİŞMAN DEĞİLSİN YANİ ?
    Hayır, hiç pişman olmadım. Bunu A takımda oynamak için mücadele veren her futbolcuya tavsiye ederim. Çünkü bu kısa ayrılık bulunduğum yerden uzaklaşıp yüzde 100 futbola konsantre olmamı sağladı.

Çeviri: Muhammet Atmar

Kaynak: http://www1.skysports.com/sportzine/29621/8907112/brits-abroad & http://tribundergi.com/haber/les-ferdinand-besiktas-ta-iyi-futbolculugu-ve-adamligi-ogrendim

• Like Like x 1

Deel deze pagina!

Momenteel bekijken (Leden: 0, gasten: 0) actieve gebruikers dit onderwerp